АСООП

  Автоматизована система обліку та оплати проїзду (АСООП) – унікальний програмних комплексів е-квитка розробила та впровадила ІТ -компанія ТОВ «Українські геоінформаційні системи», а оператором АСООП виступило ТОВ «ГІС-СЕРВІС». Поки що АСООП впроваджено у трьох об’єднаних територіальних громадах Стрийського району, перелік яких постійно розширюється, але досвід оператора ТОВ «ГІС-СЕРВІС» стане корисним й для інших регіонів, зокрема, на Львівщині.

Оптимальним рішенням нагальних питань є загальновизнана у світі автоматизована система обліку оплати проїзду (далі – АСООП) – на місцевому рівні та Єдина центральна компонента (єдина база даних або єдина система моніторингу) – на всеукраїнському.

Якщо АСООП вже відома, і оформлена на законодавчому рівні, то Єдина центральна компонента «SOCIUM» – це єдина база даних для ефективного керування всіма підсистемами (АСООП).

Що являє собою ця система?

В Україні Єдина центральна компонента «Е-квитка» — «SOCIUM» передбачає:

1) Отримання даних із АСООП України від всіх ОТГ, де впроваджується чи буде впроваджено АСООП.

2) Аналітичний центр для підготовки звітів та формування статистичних даних про діяльність транспортної інфраструктури країни.

3) Моніторинг поточного стану транспортної мережі у державі.

4) Звітність та моделювання АСООП.

Які можливості та переваги Єдиної центральної компоненти:

  1) Моніторинг грошових потоків України за громадські перевезення (транзакції в регіонах – місто, ОТГ, область, транспортні підприємства, оператори перевезень; статистика оплати – послуги, абонементи, квитки, знижки для пільговиків; субвенції – учень, студент, пенсіонер, особа з інвалідністю та ін.).

  2) Диспетчеризація (кількість виконаних/невиконаних рейсів (простій) в регіонах, за маршрутами та зупинками)

  3) Методика моделювання проїзду (оновлення рухомого складу, зміна вартості квитка, врахування пасажиропотоку).

  4) Аналітика (перевірка збитковості та прибутку, необхідність у створенні нових маршрутів, рентабельність закупівлі нових транспортних засобів, грошові потоки, еквайринг – отримання підприємством безготівкової оплати).

  5) Якість перевезень (KPI) – чистота, якість та зручність громадського транспорту тощо.

  6) Соціальна складова (туристичні маршрути, соціальна реклама, підтримка пільгових категорій).

  7) Юридична складова (запровадження електронного документообігу, можливість прогнозувати закупівлю запчастин, оптимізувати підмінний фонд обладнання і т.д.).

  8) Мережа розповсюдження (виявлення реального пасажиропотоку на маршрутах за регіонами, роздрібна торгівля (рітейл) орієнтована на масового покупця).

Вона складається з таких підсистем:

–        Система управління громадським транспортом – багаторівневий комплекс, який повністю вирішує всі питання для:

o    Замовника перевезень (компонента “центральна диспетчерська”, яка задає правила роботи: підтримує актуальний стан маршрутів, графіків, із приналежністю до перевізників, які мають право курсувати на них). Також замовник отримує різноманітні інструменти для керування та контролю роботи маршрутної мережі.

o   Перевізника (система управління автотранспортним підприємством, з робочим місцями всіх працівників: керівника, логіста, відділу кадрів, диспетчера, механіка, лікаря та ін. працівників, які беруть участь у роботі підприємства). Система дозволяє відмовитись від основної частини паперової документації та забезпечує як випуск на лінію, так і контроль за роботою підприємства та в цілому надає всі необхідні звіти, організовує роботу підприємства.

o   Пасажира (цей комплекс забезпечує інформування про роботу громадського транспорту, у вигляді: відкритого джерела даних; зараз це відображено майже у 20 застосунках та системах). Також встановлено інформаційні табло на зупинках та декілька геопорталів (як для перевізників, так і замовників), які можуть працювати автономно або у вигляді інтегрованих сторінок у системи клієнтів. Окрім цього, здійснюється інформування через пасажирські мобільні застосунки для оплати проїзду.

  –        Система оплати проїзду – це теж багаторівневий комплекс, який працює одночасно з багатьма замовниками перевезень різного рівня (ОТГ, ОДА, держава) та вміє працювати як з монотарифними маршрутами, так і з тарифними сітками. Зокрема, складається з компонентів для:

o   Пасажира – дозволяє як обрати необхідний маршрут та зручний час для використання, так і оплатити за проїзд усіма можливими способами: 1) пасажирським мобільним застосунком, 2) транспортною, 3) банківською чи 4) пільговою карткою та 5) готівкою. Водночас система дозволяє пасажирові отримати квиток у цифровій або паперовій формі.

o   Перевізника – становить сукупність мобільних застосунків для 1) водія, 2) працівників відділу кадрів, 3) контролерів та ін. Також є декілька вебресурсів: для 1) керівника, 2) диспетчера, 3) логіста тощо.

o   Замовника перевезень – це також сукупність застосунків для ЦНАП із електронними чергами, які вмонтовуються на сайти ОТГ, застосунків контролерів. Кілька різнорівневих вебресурсів, які дозволяють задавати правила роботи з пільговиками, контролювати та створювати власні бази пільговиків із можливістю встановлення лімітів та правил для кожної групи пільговиків, а також контролювати кількість перевезених пільгових пасажирів (поіменно, за групами, так і перевізниками, “помаршрутно” чи “помашинно”, із актуальними даними за будь-який період.

o   Оператора перевезень – містить застосунки для різнопрофільних працівників, контролерів та кілька вебресурсів для налаштування та забезпечення роботи комплексу з контролем працездатності кожного елементу в онлайн, зі збереженням статистики щодо проблем роботи кожної одиниці задіяного обладнання.

Translate »