В Україні існує безліч проблем із громадським транспортом, які накопичувались десятиліттями. Зокрема, невідкладним залишається – дотримання графіків руху водіями, облік усієї готівки, контроль пільгового проїзду тощо.
1. Яка альтернатива?
Вирішити проблему необлікованих пільгових поїздок та комплексного управління громадським транспортом дозволяє запровадження електронної системи оплати обліку проїзду (АСООП). Так, ще наприкінці грудня 2021 року у Стрийській міській територіальній громаді вперше запрацювала унікальна система оплати проїзду та встановлено ручні валідаторів на автобусних маршрутах перевізника.
2. Що це таке?
Валідатор – це спеціальний зчитувальний пристрій, який забезпечує швидкий та прозорий спосіб оплати проїзду в громадському транспорті.
3. Як працює?
Роботою валідатора може повністю керувати водій. У нього є додатковий функціонал керування ним на маршруті, через застосунок. Таким чином, водій знає та дотримується графіків руху, які контролюються адміністрацією перевізника, має постійний зв’язок із диспетчерами та може інформувати їх про те, що трапилося на маршруті – ДТП, затори на дорозі або ж ремонтні роботи тощо.
4. Де вже застосовується?
Опісля завершення тестового запуску АСООП, фахівці ТОВ «Українські геоінформаційні системи» встановили ручні валідатори у салонах громадського транспорту, які курсують на всій території Стрийської, Грабовецько-Дулібівської та Моршинської ОТГ.
5. Хто ініціатор запуску?
Стрийська міська рада спільно з розробником ТОВ «Українські геоінформаційні системи» та перевізником Стрийським АТП.
6. Який функціонал?
Ручні валідатори мають розширений функціонал управління громадським транспортом. Що стосується оплати за проїзд, то пристрій дозволяє її здійснювати за допомогою: персоналізованої соціальної картки «Socium» (пільгової), загальної транспортної та банківської карток.
7. Чи потрібна валідація квитка?
Ні, на відміну від монотарифу, у мультитарифі всі квитки завалідовані одразу, при їхній купівлі. Ефективністю впровадження системи є те, що пасажир нікуди «не бігає» по салону автобуса та самостійно не валідує квиток. Придбаний квиток є автоматично завалідований.
8. Хто виробник?
Розробник намагається використовувати українське обладнання. На жаль, що стосується валідаторів, то українських аналогів немає. На сьогодні ТОВ «Українські геоінформаційні системи» співпрацює з компанією «Sunmi» (яка є дочірньою компанією «Xiaomi»), що займається виробництвом валідаторів та інших пристроїв для бізнесу.
9. Які функції вже працюють?
Комплекс унікальний тим, що працює одночасно як з тарифними сітками, так і з багатьма ОТГ та адміністраціями різного рівня. Також, окрім обліку пільгових поїздок та різноманітних форм оплати, він може керувати автобусами на маршруті, повідомляючи водію у режимі онлайн про випередження чи відставання від графіку. Оплата за допомогою валідатора вже здійснюється соціальною карткою «Socium» та транспортною. Банківською карткою буде запущено у найближчі терміни.
UGS – «Simply and quality», –
із сервісами УГС завжди просто і якісно!